BURSA TEST ve ANALİZ LABORATUVARI

DOĞRU...HIZLI...GÜVENİLİR...

TÜBİTAK BUTAL Atölyesi ”Science Expo”da Öğrencilerle Buluştu

TÜBİTAK BUTAL; Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Fuar ve Kongre Merkezinde organize edilen ve “Geleceğin Teknolojileri” temasıyla gerçekleştirilen, “7.Turkish Airlines Science Expo Bilim Şenliği” nde BUTAL Atölyesi ile 10-14 yaş grubu öğrencilerle buluştu.

Atölye çalışmalarında;

- BUTAL Gıda ve Tarım Kimyası Laboratuvarı tarafından; öğrencilere çeşitli meyve sularında, suda çözünen katı madde (briks) analizinin hangi amaca yönelik kullanıldığı anlatılarak, refraktometre cihazında uygulamalı olarak analizler gösterilmiştir. Analiz sonuçlarının gıda kodeksine uygunluğu karşılaştırılmıştır.

- BUTAL Kimya-Çevre Laboratuvarı tarafından; pH kavramı ile ilgili temel bilgiler verilerek, portakal suyu, kola, limon, su, soda, süt, ıspanak, sıvı sabun, gibi günlük hayatta kullanılan malzemelerin pH değerleri hem pH metre ile hem de pH  kağıtlarıyla nasıl tespit edildiği uygulamalı olarak gösterilmiştir.

- BUTAL Malzeme-Tekstil Laboratuvarı tarafından; Lifleri bir arada tutmak ve iplik haline getirmek için birbirine paralel haldeki elyafın kendi ekseni etrafında döndürülerek, nasıl bir büküm işlemi gerçekleştiği Büküm Cihazı ile gösterilmiştir.

30.04.2018