BURSA TEST ve ANALİZ LABORATUVARI

DOĞRU...HIZLI...GÜVENİLİR...

TÜBİTAK BUTAL Atölyeleri "SCIENCE EXPO"da Öğrencilerle Buluştu

TÜBİTAK BUTAL, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde "Dijital Türkiye" temasıyla düzenlenen 8.Turkish Airlines Science Expo Bilim Şenliği'ne BUTAL Atölyeleri ile katılarak, 8-16 yaş grubu öğrencilerle buluştu.

BUTAL Gıda ve Tarım Kimyası Laboratuvarı tarafından; Patates cipsini daha sağlıklı bir şekilde hazırlamaya yönelik gerçekleştirilen Doğal Cips Yapımı Atölyesi ile çocukların kendi cipslerini yapmaları teşvik edilmiş, ayrıca "Gıdalarda Asitlik Deneyi" uygulamalı olarak yapılmıştır. Böylece çocukların sağlıklı beslenmeye yönelik bir ürün geliştirmesine ve yaptıkları deney ile de laboratuvar ortamı deneyimi yaşamalarına katkı sağlanmıştır.

BUTAL Kimya Çevre Laboratuvarı tarafından; Organik Deterjan Yapım Atölyesi ile öğrencilere deterjan yapımı hakkında bilgilendirmeler yapılmış ve deney gereçleri ile organik deterjan yapımı faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

BUTAL Malzeme Tekstil Laboratuvarı tarafından; tekstil ürünlerinde kusursuz üretimi tespit etmek için yapılan muhtelif deneylerden; Su İticilik ve Sürtme Haslık Deneyi uygulamalı olarak katılımcılara gösterilerek kalite anlayışının önemine dikkat çekilmek istenmiştir.

07.05.2019