BURSA TEST ve ANALİZ LABORATUVARI

DOĞRU...HIZLI...GÜVENİLİR...

TÜBİTAK BUTAL'de Uluslararası Eğitim

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) işbirliği ve destekleriyle, 03-16 Ekim 2019 tarihlerinde TÜBİTAK BUTAL tarafından ”Deri Sanayinde Temiz Üretim Teknolojileri” konulu uluslararası eğitim düzenlendi.

Gelişmekte olan ülkelerin insan gücü verimliliğinin artırılması ve katılımcılara özellikle deri sanayinde temiz üretim teknolojileri alanındaki yenilikçi çalışmaların tanıtılarak bilgi ve mesleki tecrübelerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen eğitime; Bangladeş, Cezayir, Eritre, Etiyopya, Filistin, Kenya, Mali, Moğolistan, Pakistan, Somali, Sudan, Tanzanya ve Tunus’tan toplam 23 kursiyer katıldı.

Gerçekleştirilen program kapsamında; işlenen teorik konuların yanı sıra, İstanbul CNR Expo Merkezindeki 62. AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı ziyaret edildi. Ayrıca İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), Torbalı, Menemen ve Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgelerindeki deri fabrikaları ve atık su arıtma tesislerine teknik inceleme gezileri düzenlendi.

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından 10–12 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen “5. Uluslararası Deri Mühendisliği Kongresi”ne de katılım sağlayan kursiyerler, deri işletmelerinde temiz üretim ve atık yönetimi alanlarındaki sürdürülebilir yenilikçi teknolojiler hakkında bilgiler edindi.

Eğitim kapsamında, TÜBİTAK BUTAL Laboratuvarlarına düzenlenen teknik inceleme gezisi ile laboratuvarlarda gerçekleştirilen test ve analizler konusunda bilgilendirmeler de yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TİKA ve UNIDO yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen kapanış ve sertifika töreninde yapılan konuşmalarda, bu tür uluslararası eğitimlerin, ülkeler arası ticari ve ekonomik iş birlikleri açısından olumlu etkiler yarattığı vurgulandı.

 

Fotoğraflar

17.10.2019