BURSA TEST ve ANALİZ LABORATUVARI

DOĞRU...HIZLI...GÜVENİLİR...

TÜBİTAK BUTAL’de Uluslararası Teknik Tekstiller Eğitimi

Türkiye ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) arasında bağıtlanan beş yıllık eğitim projesinin ilk programı olan ”Teknik Tekstiller” konulu uluslararası eğitim, TÜBİTAK BUTAL tarafından başarıyla tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TİKA ve UNIDO işbirliğiyle TÜBİTAK BUTAL tarafından 08-19 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen eğitime; Bangladeş, Fildişi Sahili Cumhuriyeti, Etiyopya, Gana, Endonezya, Moğolistan, Pakistan, Sudan, Tanzanya, Tunus, Vietnam ve Zimbabve‘den toplam 16 kursiyer katıldı.

Program kapsamında, teorik konuların yanı sıra TÜBİTAK BUTAL Laboratuvarları ve özel sektör fabrikalarına teknik inceleme gezileri ile Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen “7. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi”ne katılım sağlandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve UNIDO yetkililerinin de katılım sağladığı kapanış/sertifika töreninde yapılan konuşmalarda, bu tür eğitim programlarının ülkeler arası ikili işbirlikleri açısından da faydalı olduğu vurgulandı.

Gelişmekte olan ülkelerin insan gücü verimliliği ve rekabet gücünün artırılması, katılımcıların özellikle sürdürülebilir üretim teknolojileri alanındaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ile potansiyel işbirliklerine zemin hazırlanması amacıyla düzenlenen sistemli eğitim programlarının önümüzdeki yıllarda belirli bir program çerçevesinde devam edeceği belirtildi.

Fotoğraflar

21.10.2018