BURSA TEST ve ANALİZ LABORATUVARI

DOĞRU...HIZLI...GÜVENİLİR...

Sık Sorulan Sorular

Hizmetleriniz hakkında bilgilenmek ve talep/beklentilerimizi iletmek için firma olarak BUTAL’i ziyaret edebilir miyiz? 

-Elbette ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Müşteri İlişkileri ve İş Geliştirme Koordinatörümüz ile irtibata geçebilirsiniz (Doç. Dr. M. Akif ÇİMENOĞLU, akif.cimenoglu@tubitak.gov.tr, T (224) 233 94 40 Dhl 295).

BUTAL’in yeniliklerinden haberdar olmak istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim? 

-Bunun için e-posta adresinizden butal.ehb@tubitak.gov.tr adresine bir mesaj gönderir iseniz, yine e-posta yoluyla, BUTAL’in yenilikleri hakkında size bilgi gönderilmeye başlanacaktır.

Firmamız KOBİ statüsündedir. BUTAL’den test/analiz hizmeti almak istediğimizde KOSGEB’den destek alabiliyor muyuz? 

-Kamu laboratuvarları ve akredite özel laboratuvarlardan test/analiz ve muayene hizmetleri için, KOSGEB tarafından KOBİ desteği sağlanmaktadır ( https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi ).

BUTAL ürün belgelendirme hizmeti veriyor mu? 

-BUTAL ürün belgelendirme hizmeti vermemektedir. Bununla birlikte ürün belgelendirme kuruluşlarına test/analiz ve muayene hizmeti vermektedir.

Tekstil alımlarımızda teknik şartname hazırlama konusunda BUTAL’den destek alabilir miyiz? 

-Elbette, bunun için butal.muayene@tubitak.gov.tr adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

SEM-EDX görüntüleme çalışmaları için numunemin çalışılması sırasında izleyici olarak bulunmak istiyorum. Mümkün müdür? 

-Evet mümkündür. SEM-EDX sistemi test/analiz hizmetlerimizde çalışma sırasında müşterinin eşlik etmesi deney sorumlularımız tarafından da özellikle istenmektedir.

BUTAL’e birkaç saat mesafeden numune göndereceğim. Sağlıklı bir analiz için numune koruma şartları hakkında kiminle görüşebilirim? 

-Numune koruma şartları hakkında bilgi almak için (224) 233 94 40 Dhl 204 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

BUTAL’de mikrobiyolojik analizler ve GDO analizleri yapılıyor mu? 

-BUTAL’de mikrobiyolojik analizler ve GDO analizleri yapılmamaktadır.

BUTAL’de akaryakıt analizleri yapılıyor mu? 

-Ülkemizde bu analizler EPDK tarafından yetki verilmiş laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilmektedir. TÜBİTAK MAM bu konuda yetkilidir (Bilgi için: T (262) 677 20 00 veya analiz@tubitak.gov.tr).

BUTAL’de göktaşı analizleri yapılıyor mu? 

-Üniversitelerin jeoloji, maden, uzay bilimleri bölümleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Numune nasıl getirilmelidir?

-Numune, Endüstriyel Hizmet Kataloğunda ilgili birimin tanımladığı miktar ve ambalaj içinde getirilmeli, üzerinde numune ile ilgili açıklayıcı bilgiler (numunenin adı, kodu, numune alınış tarihi gibi) bulunmalıdır. Numunelerin miktarı ve ambalaj türü belirtilmemiş ise insan sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ambalajlanmasına özen gösterilmelidir.

-Test/Analiz hizmeti talebinde aynı tanımlı numune sayısı bir(1) den farklı olduğunda yığın numune uygulaması söz konusu olacağından hizmet bedeli ilave birim fiyat eklenerek tayin edilir.

Müşteri numunenin BUTAL personeli tarafından alınmasını ister ise ilave yükümlülüğü var mıdır?

-Yapılacak hizmete ait numune alma, muayene, gözetim vb. işler için TÜBİTAK BUTAL personelinin görevlendirilmesi halinde; yol, konaklama ve iaşe giderleri müşteri tarafından karşılanır.

Numuneler ne  kadar süre muhafaza edilir?

-Malzeme-Tekstil Laboratuvarında numuneler altı (6) ay süreyle, Kimya-Çevre Laboratuvarında su/atıksunumuneleri rapor hazırlanıncaya kadar, kömür numuneleri altı (6) ay süreyle, Gıda ve Tarım KimyasıLaboratuvarında et, süt ve süt ürünleri ile meyve ve sebze numuneleri deney raporu hazırlanıncaya kadar,yağ vb., tahıl, fındık, küspe vb. numuneler altı (6) ay süreyle muhafaza edilir. Burada yer almayan diğernumune tipleri ise altı (6) ay süreyle muhafaza edilir. Süre sonunda, belirlenmiş prosedürlere göre,numuneler imha edilir.

-Muayene Hizmeti numuneleri bir(1) yıl süreyle muhafaza edilir, bu süre sonunda belirlenmiş prosedürleregöre, imha edilir.

Aldığımız hizmetin raporu nasıl gönderilmektedir?

-Raporlarımız elektronik imzalı (e-imzalı) raporlar olduğundan, müşterinin başvuru sırasında belirttiği elektronik adrese, e-posta ekinde gönderilmektedir.

TÜBİTAK BUTAL'in banka bilgileri ve IBAN numarası nedir?

T.C. Ziraat Bankası Altıparmak Şubesi, Bursa

IBAN: TR580001000750097332595001